Progowa analiza ekonomiczna, czyli w którym tygodniu powinny się zakończyć szczepienia przeciwko rotawirusom

W odpowiedzi na “Progowa analiza ekonomiczna, czyli w którym tygodniu powinny się zakończyć szczepienia przeciwko rotawirusom”

To odpowiedź na pytanie o sens ekonomiczny szczepień przeciw rotawirusom. Ponieważ liczba dzieci wrażliwych na zakażenia rotawirusami z czasem spada, to z całą pewnością istnieje próg opłacalności stosowania refundowanych szczepień p. rotawirusom. Pytanie, w którym tygodniu on się znajduje. Powyższa analiza wskazuje, że przy obecnym poziomie cen konkurencyjnych szczepionek i (konserwatywnym dla Rotarixu) założeniu, że są one równie efektywne kliniczne, ten progowy czas jest w okolicy 22-24 tygodnia życia. Później szczepienie staje się nieopłacalne względem przyjętej w ustawie refundacyjnej granicy opłacalności 3xPKB/osobę/QALY.

Z uwagi na efekty medyczne tzn. większą liczbę dzieci uratowanych od ciężkich powikłań zakażenia rotawirusem, które wymagają hospitalizacji oraz ze względu na wzrastające z wiekiem ryzyko wgłobienia jelita, wiadomym jest, że im szybciej zakończy się cykl szczepień tym lepiej. Progowa analiza ekonomiczna wskazuje, że są również ekonomiczne powody, by skończyć cykl szczepień jak najwcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *